(door Sjoerd Hubregtse)
Afgelopen zaterdag speelde Messemaker 1 tegen Souburg 1. Souburg was nog ongeslagen in onze klasse en heeft een hogere gemiddelde rating dan ons vlaggenschip. Het beloofde dan ook een pittige middag te gaan worden.
Als eerste was Auke klaar op bord 3. Van zijn partij heb ik weinig meegekregen, maar ik begreep dat hij iets minder stond toen remise door zetherhaling werd overeengekomen.
Hierna zag ik Bernard (6) hoofdschuddend de zaal uitlopen. Na de opening leek er weinig aan de hand voor Bernard. Een poging om met oprukkende pionnen het initiatief te pakken, werd hem uiteindelijk fataal. Het paard en torens van de tegenstander profiteerden optimaal van de kwetsbare stelling die was ontstaan.
Kees (7) wist de stand weer gelijk te trekken. In een juweel van een partij wist hij zijn tegenstander kansloos te laten. In onderstaande stelling speelde Kees 22…Te3+ 23.Tf3 Tee2 en de aanval van zwart is niet meer te stoppen. Ook de engine had geen verbeteringen voor Kees.

Jan (2) speelde erg solide tegen de op papier sterkste speler van Souburg. Probleemloos werd door hem remise behaald.
Vervolgens wist Scott (4) ons op voorsprong te zetten. Scott had al veel dreiging opgebouwd toen zijn tegenstander in onderstaande stelling 24…g5 speelde.

Scott gaf een kwaliteit met 25.Lxe6 gxh4 26.Lf5 en wist de aanval daarna prachtig af te maken.
Met een 3-2 voorsprong waren Peter (1), Rob (8) en ik (5) nog bezig en zag het er nog steeds goed uit. Rob stond vanuit de opening beter en speelde voor de winst. Zijn stelling op dat moment was als volgt:

Peter stond lastig, maar kon het misschien nog redden. En bij mij was na een lastige opening de partij inmiddels minimaal weer in evenwicht.
Niet heel veel later was de partij voor Peter inmiddels ineen gestort en moest hij opgeven. Ook bij Rob zag het er opeens niet meer rooskleurig uit. Zijn aanval was stukgelopen en zijn tegenstander nam het initiatief over. De stelling was inmiddels:

Na nog een paar mindere zetten moest ook Rob capituleren.
Op bord 5 lukte het mij om de eindstand gelijk te trekken naar 4-4! Bepalend was mijn zet in onderstaande stelling:

Ik besloot hier voor de winst te spelen en deed 37…c4? 38.Kd2 Kd6. Ik had berekend dat uiteindelijk de witte koning op c3 en de zwarte koning op c5 terecht zouden komen en dacht dan met pionzetten op de damevleugel wit in zetdwang te krijgen en tegelijkertijd hield ik de breekzet a5 onder controle. Achteraf noem ik 37…c4 de winnende zet, maar de engine is onverbiddelijk. Een blunder! Wit kan namelijk met breekzetten ook nog een vrijpion op de damevleugel creëren en dan is het voor zwart niet te keepen. Bijvoorbeeld 39.Kc3 Kc5 40.h4! f5 41.f4!! exf4 42.e5 h6 43.a5!
Gelukkig zag mijn tegenstander dit ook niet en eindigde de partij met 39.Kc2 f5 40.exf5 gxf5 41.g4 f4 42.g5 e4 43.Kd2 exf3 0-1
Na afloop ontstond een discussie of we met 5 matchpunten ons veilig hadden gespeeld. Na het zien van de andere uitslagen is echter duidelijk, dat we er weinig mee zijn opgeschoten. In de laatste twee ronden is nog steeds minimaal één resultaat nodig.

